Hangos forradalom
Ha gyakran mozgunk ergonómusok, felhasználói szakértők, internet innovátorok közt, akkor tudjuk, hogy mindenki a mobilról, alkalmazásokról, a reszponzív design lehetőségeiről beszél. Közben azonban csendesen egy sokkal nagyobb forradalom készülődik. A 1940-es években útnak induló nyelvtechnológia gyümölcsei igen lassan értek be, de ma már vannak kézzel fogható eredmények. Természetesen egy két dologban már eddig is segítségünkre volt a nyelvtechnológia (pl. helyesírás ellenőrzés), de az igazi áttörés most várható, hisz a hangvezérlés és a diktálás egyre jobb minőségű, most már olyan kis nyelvekre is, mint a magyar. Ha kipróbáljuk a Google vagy a Dragon Dictate megoldásait valószínűleg meglepődünk ezek minőségén.
A forradalom abban rejlik, hogy a vizuális kommunkációt könnyedén kiegészítheti, számos területen pedig le is válthatja a hang alapú kommunikáció. Hisz sokkal könnyebb utasításokat adni, miközben gépelünk, vagy könnyebb oda kiállítani a mosógépnek a távolból, mint közelről megnyomni a gombjait. És ne gondoljuk, hogy ezek a feladatok csak a Siri szüleinek jelentenek kihívást, és mi még 2025-ben is mobilweboldalakat fogunk fabrikálni. Hamarabb be fog törni a hangvezérlés, hangkommunikáció, semmint gondolnánk. Jobb, ha már most elkezdünk erre készülni rendszereinkkel.
A helyzetek száma végtelen, amikor a hangalapú vezérlés, kommunikáció hatékonyabb lehet, mint a vizuális interface manipulációja, de nézzünk meg néhány helyezetet azért, hogy tisztábban lássunk:
- a felhasználó vak
- a felhasználó kezei foglaltak (pl. gépel)
- a felhasználó máshova néz (pl. vezet).
- a felhasználó messze van (pl. más helységben van)
- a felhasználó keze ugrál (pl. trolin van)
Nem véletlen, hogy a Google arra törekszik, hogy ezekre választ adjon (Google glass, önjáró autó, hangvezérlés), hisz akkor többet internetezhetünk, ők pedig több hirdetést tudnak eladni.
Mire figyeljünk, ha hangvezérlésű rendszert kell megalkotnunk:
- Legyen a beszélgetés személyes, ne legyen gépies, de túl bratyizós se
- Legyen a rendszer adaptív és tudjon a hibákból tanulni (gyűjtsünk a felhasználóktól visszajelzéseket)
- Válaszoljunk gyorsan, az egyik legnagyobb gond a hangvezérlésű rendszerekkel a lassúság (könnyebb 8 opciót áttekinteni, mint végighallgatni). Ezért akár a két rendszert tanácsos lehet vegyíteni is időnként.
- Készüljünk fel a váratlan és extrém helyzetekre is
- Biztosítsunk alternatív kommunikációs megoldásokat (kézi bevitel, vizuális output)
Mind a 6 hozzászólás mutatása
6 hozzászólás
Oszd meg velünk véleményed
Rung András | 2013. Dec. 11.
Teljesen igaz, most már rohamosan bővül az alkalmazások köre, az alkalmazást lecsekkoljuk!
Rung András | 2013. Dec. 11.
Itt az igazi nagy fellendülés amiatt várható végre, hogy mind a két irányba elkezdenek működni a rendszerek.
Toth Attila | 2013. Dec. 11.
Epp ezen a teman gondolkozom par hete, amiota a bevasarlolistamat lecsereltem egy hangalapura, es meglepoen jol mukodik. https://itunes.apple.com/hu/app/megveszem/id717131426?mt=8 Azon morfondirozom, hogyan lenne beepitheto a Business Box webalkalmazasaba, hiszen csupan hehany kerdesre kellene valaszolnia a felhasznalonsk ahhoz, hogy dijat tudjunk kalkulani.
Abonyi-Tóth Andor | 2013. Dec. 09.
Sziasztok! Nagyon jó, hogy erről is szó esik a blogban! A felhasználói lista tovább bővíthető. Míg mondjuk a képernyőolvasó programokat a diszlexiás felhasználók is előszeretettel használják, a kifinomult hang alapú kommunikáció a diszgráfiás felhasználók mindennapjait is megkönnyíthetné.
Rung András | 2013. Dec. 09.
Teljesen igazad van, nyilván egy hangra optimalizált felület nem elég a kihangosítással. Így pl. egy telefonos menürendszer is sokszor nem hangra optimalizált, csak úgy van, mintha valaki felolvasna egy papírlistát. Tudsz egyébként magyar piacon jól működő hangos rendszert?
Szántai Károly | 2013. Dec. 09.
Tetszik a cikk. Két rövid megjegyzés: Ha már a helyzetek között elsőként egy akadálymentességi szituációt említettél, akkor a listádat hadd egészítsem ki azokkal a mozgáskorlátozott felhasználókkal, akiknek felső végtagi érintettségük van. Azaz kezüket egyáltalán nem, vagy csak nagyon korlátozottan képesek használni, sőt esetleg hiányzik is valamelyik kezük. Sokan közülük már most hangalapú vezérléssel használják a különböző rendszereket, például a webet. A másik megjegyzésem, hogy a hangalapú vezérlés csak akadálymentes felületeken tud (majd) jól működni. Például nem elég, ha egy vezérlőgomb vizuálisan gombnak látszik, muszáj, hogy szemantikailag (programozástechnikailag) is gomb legyen. Szántai Károly akadálymentesweb.hu